Andrei Bălău a devenit campion național la triatlon!

Romașcanul Andrei Bălău, elev la Colegiul Național „Roman-Vodă”,  a devenit campion național în urma rezultatelor obținute la Cupa Haromszek Triatlon Sf.Gehorghe – 2017, categoria cadeți (vârsta 14 – 16 ani).

Membru al  Asociației „Mușatinii”, Andrei Bălău a acumulat cele mai multe puncte din campionat și a câștigat. Deși în Roman nu există antrenori de triatlon, actualul campion nu s-a descurajat și o mare parte dintre antrenamente și le-a făcut singur. Doar antrenametele la alergare au fost îndrumate de către Tereza Lungu, antrenor la Clubul Atletic Roman.

Cross Triatlon pentru cadeti
14-16 ani: 400 m înot, 9,6 km bicicleta, 1,88 km alergare

În etapa de la Șugaș Băi, prima probă a fost cea de înot (400 de metri), apoi montan bike (10 kilometri), după care 1,8 kilometri de alergare montană. Aceasta a fost una dintre etapele „scurte”, în alte etape concurenții având de parcurs înot 1.500 de metri, 30 de kilometri de montan bike și alți câțiva kilometri de alergare.