Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de confidentialitate si protectia datelor. Click aici pentru detalii.

Lotul elevilor nemțeni calificați la Olimpiada națională de educație/cultură civică și științe socio-umane

Sâmbătă, 9 martie 2019, la Colegiul Național „Calistrat Hogaș”, Piatra-Neamţ, Școala Gimnazială nr. 5, Piatra-Neamț, Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman, și Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Roman, a avut loc etapa județeană a Olimpiadei  de științe socio-umane (Filozofie, Economie, Sociologie, Psihologie, Logică, argumentare și comunicare,  Cultură civică și Educație civică).

Cei 276 de elevi din clasele a III-a – a XII-a, câștigători ai etapei locale (116 elevi de liceu și 160 din învățământul primar și gimnazial, constituiți în 80 de echipaje), înscriși la acest concurs, provin din 25 de unități școlare ale județului.

La Educație civică, pe baza Convenției Internaționale a Drepturilor Copilului, elevii claselor a III-a –  a IV-a au avut de rezolvat, sub forma unei compuneri și a unui afiș, subiecte privind dreptul copilului de a se juca și de a practica activități recreative proprii vârstei sale și de a participa în mod liber la viața culturală și artistică.

La Cultură civică, elevii claselor a VII-a – a VIII-a au avut de realizat un plan de acțiune care a vizat rezolvarea problemelor determinate de drepturile copilului la libertatea de asociere și la libertatea de întrunire pașnică.

La disciplinele Logică, argumentare şi comunicare, Psihologie, Economie, Sociologie şi Filosofie, elevii claselor a IX-a – a XII-a au avut de rezolvat subiecte privind mecanismele şi formele gândirii logice, ale argumentării și comunicării, relațiile între procesele psihice, aspecte privind mecanismele şi gestionarea situațiilor economice, analiza și cercetarea sociologică.

Nu s-au înregistrat disfuncții în elaborarea și distribuirea subiectelor, în desfășurarea etapelor de concurs, evaluare și contestații.

În urma evaluării tezelor și a rezolvării contestațiilor, în centrele de evaluare (Colegiul Național „Calistrat Hogaș” Piatra-Neamț şi Școala Gimnazială nr. 5, Piatra-Neamț), s-a stabilit clasamentul final.

Educație socială
Locul I
Huțu-Ailoae Ana-Miruna, Irimiea Andrei-Alexandru
IV
Colegiul Tehnologic „Spiru Haret” Piatra-Neamţ
Tărîță Luminița
Locul II
Oniga  Ioana, Boeriu Diana-Maria
III
Școala Gimnazială nr. 1 Bicaz Chei
Husaru Elena
Locul III
Chiriac Teodora-Ioana, Roban Sonia Gabriela
III
Școala Gimnazială nr.5 Piatra-Neamţ
Tofan Cristina
Cultura civică
Burlacu Maria Miruna, Andronache Brânduşa Ioana
VIII
Liceul Tehnologic ”Gh. Ruset Roznovanu” Roznov
Hizan Adrian
Locul II
Maxim Aida Elena, Pricope Eliza Teodora
VII
Școala Gimnazială „Elena Cuza” Piatra-Neamț
Romașcu Florina
Locul III
Tărniceru Mara, Blaga Delia
VIII
Școala Gimnazială ”Al. Mitru” Tașca
Bârsan-Son Gabriela Mâdălina
Logică, argumentare și comunicare
Locul I
Proboteanu Petronela-Andreea
XII
Centrul Județean de Excelență Piatra-Neamț
Huțu-Ailoae Simona
Locul II
Ailenei Ioana
XII
Liceul ”Carol I” Bicaz
Lazăr George
Locul III
Bistriceanu Petruț Sebastian
X
Colegiul Național ”Calistrat Hogaș” Piatra-Neamț
Bogos Elena
Locul III
Mihăilescu Andreea Emilia
IX
Colegiul Național ”Calistrat Hogaș” Piatra-Neamț
Bogos Elena
Psihologie
Locul I
Miron Ionela Simona
XII
Colegiul Național ”Roman Vodă” Roman
Lozincă Maria
Locul II
Bortă  Teodosia
X
Liceul Tehnologic ”Gh. Ruset Roznovanu” Roznov
Huțu-Ailoae Simona
Locul III
Sava Casandra Teona
XI
Colegiul Național ”Calistrat Hogaș” Piatra-Neamț
Bogos Elena
Economie
Locul I
Constantin Mihai Dragoș
XII
Colegiul National ”Petru Rareș” Piatra-Neamț
Obreja Mihai
Locul II
Rogojînaru Dumitrița Gabriela
XII
Colegiul Național ”Roman Vodă” Roman
Lăpușneanu Beatrice
Sociologie
Locul I
Rîndașu Mălina Maria
XII
Colegiul National ”Petru Rares” Piatra-Neamt
Obreja Lidia
Locul II
Blagoci Cosmin Andrei
XII
Liceul ”Carol I” Bicaz
Hrap Suzana
Filosofie
Locul I
Lulea Francis Gabriel
XI
Colegiul Național de Informatică Piatra-Neamț
Ciurlea Ionuț
Locul II
Popa Alina – Mihaela
XII
Colegiul Național ”Gheorghe Asachi” Piatra-Neamț
Negru Daniela
Locul III
Mîrț Diana
XII
Colegiul Național ”Roman Vodă” Roman
Pascal Marius

Calificarea participanților la etapa superioară a olimpiadei se face cu respectarea prevederilor Metodologiei-cadru de organizare şi desfășurare a competițiilor școlare și Regulamentului specific de organizare şi desfășurare a olimpiadei de științe socio-umane, 2019.  

Astfel, elevii clasați pe locul I sunt calificați direct la etapa națională a Olimpiadei de științe socio-umane, care se va desfășura în perioada 22-26 aprilie 2019 aprilie, în județul Brașov.

Lista finală a elevilor calificați la etapa națională a Olimpiadei de științe socio-umane va fi transmisă de MEN în urma realizării unui clasament național.

Mulțumim echipelor manageriale din unitățile de învățământ, în care s-a desfășurat etapa județeană, pentru asigurarea logisticii necesare unei astfel de competiții.

Felicitări tuturor elevilor și cadrelor didactice pentru rezultatele obținute și mult succes la etapa națională!

  • Informații furnizate de prof. Ioan-Romeo Roman, inspector școlar discipline socio-umane



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *